Wystawa grafiki Zenona Kubiaka "Czerń i biel w szarościach życia"
poniedziałek, 26 sierpnia 2013

23.08.2013 r. w Miejsko Gminnym  Ośrodku Kultury w Kamieniu Krajeńskim otwarto wystawę grafiki, malarstwa i rysunku św. Zenona Kubiaka, zatytułowaną „Czerń i biel w szarościach życia" artysty plastyka, który ostatnie 13 lat mieszkał w Kamieniu Kr. i spoczywa na miejscowym cmentarzu, który tu pozostawił istotną część swego dorobku artystycznego.

Pokaz multimedialny Ireneusza Jelińskiego przybliżył zwiedzającym osobę śp. Zenona Kubiaka - jego życie i dorobek twórczy. Wydano również broszurę pt. „ Krótka historia o życiu i twórczości Zenona Kubiaka" . Okazja ku temu była szczególna, ponieważ  rok  2013 jest rokiem 20-tej rocznicy śmierci i 80-tej rocznicy  urodzin artysty.

Inicjatywę MGOK w Kamieniu Kr. - zorganizowania pośmiertnej wystawy, podjęło Kamieńskie Towarzystwo Kulturalne, które projektem „Artyści z naszego regionu źródłem inspiracji twórczych" pozyskało środki z programu „Działaj Lokalnie VIII" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Fundację LGD Naszyjnik Północy w Debrznie, we współpracy z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce.

Kamieńskie Towarzystwo Kulturalne skorzystało również z oferty Burmistrza Kamienia Krajeńskiego, skierowanej do organizacji pozarządowych, na realizację zadania publicznego w zakresie upowszechniania kultury i napisało drugi projekt pt. „ Zenon Kubiak - artysta uznany, od lat zapomniany". Celem tej inicjatywy było uporządkowanie miejsca wiecznego spoczynku artysty. Pozyskane środki plus ofiarność licznej rzeszy darczyńców, ludzi dobrej woli, sprawiły, że bezimienny i zaniedbany grób zyskał wizerunek godny współczesności.

Od lat Zenek Kubiak - artysta o niepozornej sylwetce, dźwigając pod pachą rysunki ilustrujące piękno Krajny nie pojawia się już na uliczkach Kamienia Krajeńskiego. Od śmierci Zenka  wyrosło pokolenie, które nie wie, że częścią naszej społeczności był artysta, którego pokaźny dorobek wart jest poznania, dlatego Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Kamieniu Krajeńskim serdecznie zaprasza do obejrzenia wystawy, która będzie prezentowana  do końca września  w godzinach pracy placówki.

Kamieńskie Towarzystwo Kulturalne składa szczere wyrazy wdzięczności za zrozumienie i hojność na rzecz uporządkowania grobu artysty plastyka śp. ZENONA KUBIAKA.

Serdecznie dziękujemy:

• Zakładowi Kamieniarskiemu „Kamyszek" z Sępólna Krajeńskiego.
  • Ks. Prałatowi Edwinowi Sołtysiakowi – administratorowi Cmentarza Parafialnego w Kamieniu Krajeńskim.

Dziękujemy darczyńcom, Paniom i Panom, za dar serca:

• Urszuli Bryskiej,
  • Władysławowi Dobber,