Wojewódzkie Spotkanie Teatrów Obrzędu Ludowego w Gostycynie
wtorek, 17 czerwca 2014

7 czerwca w Gminnym Ośrodku Kultury w Gostycynie odbyło się Wojewódzkie Spotkanie Teatrów Obrzędu Ludowego. Spotkanie ma na celu inspirowanie amatorskich zespołów teatralnych do zachowania dorobku rodzimej kultury ludowej.

Wojewodzkie Spotkanie Teatrow Obrzedu Ludowego

Przegląd rozpoczął się barwnym korowodem przez wieś. Następnie w gościnnych progach GOK witano wszystkich uczestników chlebem i solą.

W prezentacjach konkursowych uczestniczyło 7 zespołów z województwa Kujawsko Pomorskiego i Pomorskiego: Zaboracy z Brus, Śmiłowionki (Kujawy) Lubominianki (Kujawy), Swojacy (Kujawy), Świeckie gzuby ze Świecia, Radojewiczanie (powiat Inowrocław).

Naszą Krajnę reprezentował zespół folklorystyczny Witkowiacy z Witkowa - jedyny w naszym regionie teatr obrzędu ludowego kultywujący tradycje i zwyczaje ludowe.

W ubiegłym roku zespół ten zdobył trzecie miejsce na przeglądzie wojewódzkim. W tym roku nie udało się stanąć na podium ale też konkurencja była nie byle jaka. Jurry pod przewodnictwem dr. hab. UKW w Bydgoszczy pani Mari Pająkowskiej Kensik pokreślało bardzo wysoki poziom prezentacji. Wtkowiacy wrócili z nagrodą za reżyserię widowiska (nagrodą jest grill elektryczny).

Sam udział w tym przeglądzie to dla nas wielkie wyróżnienie - mówi Danuta Sałasinska opiekun zespołu. Pokazane przez nas widowisko to efekt ciężkiej pracy, wiele godzin prób, zgrania się, wielkiego zaangażowania członków zespołu, wyszukiwania starych rekwizytów, przygotowania scenografii i strojów. Rywalizacja z zespołami które mają na swym koncie kilkunastoletnie sukcesy w kraju i za granicą to dla nas prawdziwe doświadczenie artystyczne i sceniczne. Tym bardziej cieszymy się że tak profesjonalne jurry pozytywnie oceniło nasze przedstawienie.