2018.08.30 "Wehikuł czasu, czyli wieki średnie w PŁociczu"
wtorek, 04 września 2018

Dnia 14 sierpnia 2018 roku, w godz. od 17.00 do 21.00 na placu przy Wiejskim Domu Kultury w Płociczu,odbył się „Piknik historyczny” rozpoczynający projekt pn.Wehikuł czasu, czyli wieki średnie w Płociczu”, realizowany przez grupę nieformalną „Wawrzyniec” i Wiejski Dom Kultury w Płociczu, a dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2018.

DSC00258

Grupa rekonstrukcyjna pn. „Drużyna spod Starych Dębów” z Dąbrówki zabrała mieszkańców w historyczną podróż do przeszłości, prezentując stroje i broń z epoki. Dużą atrakcją był pokaz walk rycerskich, strzelanie z łuku oraz udział w różnych zabawach, w których trzeba było pokonać wiele przeszkód w strojach średniowiecznych, każde zmagania były nagradzane napojami i słodyczami, które ufundowane zostały przez PZC w Płociczu. W trakcie pikniku, także można było się posilić kiełbaskami z ogniska. Niewątpliwie dla uczestników a szczególnie dla dzieci była to żywa i bezcenna lekcja historii.

biskupin

W sobotę 18 sierpnia, 48 osobowa grupa mieszkańców z Płocicza uczestniczyła w wycieczce autokarowej do Biskupina. Wyjazd był kolejn ym etapem projektu grupy nieformalnej „Wawrzyniec” z Płocicza i Wiejskiego Domu Kultury pt. „Wehikuł czasu, czyli wieki średnie w Płociczu” a dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2018. Grupa zwiedziła zabytkowy gród pod opieką przewodnika. Dużą atrakcją był rejs statkiem i przejazd

kolejką wąskotorową do Żnina. Dzień był pełen wrażeń, pogoda też dopisała.

DSC00038

W dniach 21 i 22 sierpnia 2018 roku, pod okiem osób z „Drużyny spod Starych Dębów” z Dąbrówki grupa mieszkańców Płocicza brała udział w warsztatach z rzemiosła dawnego, podczas, których zapoznała się z nazwami strojów , tkaninami, metodą wykonania. Samodzielnie pracowała nad poszczególnymi częściami stroju szyjąc ręcznie i wyplatając krajki. Po zajęciach było się już w co przyodziać. Praca na kole garncarskim do doskonały sposób, żeby się dowiedzieć ile wprawy, wysiłku, subtelności i delikatności wymaga wykonanie

naczynia. A przekonać się mogli mieszkańcy Płocicza na warsztatach z rzemiosła dawnego w środę 29 sierpnia, wykonując osobiście gliniane naczynie pod troskliwą opieką zawodowego garncarza, który przeprowadził warsztaty w ramach projektu pn. „Wehikuł czasu, czyli wieki średnie w Płociczu”, realizowany przez grupę nieformalną„Wawrzyniec” i Wiejski Dom Kultury w Pociczu, a dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2018. W czasie warsztatów powstało30 pięknych glinianych naczyń.

Więcej zdjęć w galerii zdjęć .