2018.08.30 Wieczór wspomnień w Wtkowie
piątek, 14 września 2018

witkowo

W związku z jubileuszem 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości a zarazem w przeddzień rocznicy wybuchu II wojny światowej mieszkańcy Witkowa zebrali się w świetlicy na "Wieczorze wspomnień", który był dalszym ciągiem projektu "Witkowiacy pomysł mają i nudzie się nie dają" dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2018.

Na spotkanie zaproszono najstarszych mieszkańców wsi, którzy opowiedzieli swoje przeżycia wojenne i powojenne oraz ciekawe wątki historyczne. Przygotowana prezentacja multimedialna zawierała m.in. unikatowe zdjęcia z kronik niemieckich przedstawiające wrześniową ofensywę, kadry filmowe, które obiegły cały świat oraz historię Witkowskiego Młyna.

Te bezcenne dokumenty historii poparte opowieściami seniorów- ludzi, którzy przeżyli ten koszmar, były dla uczestników spotkania żywą lekcją historii. Najstarsza mieszkanka Witkowa p. Kornelia Tetzlaff miała wtedy 11 lat i pamięta do dziś szum silników czołgów i warkot motorów, które już przed 1 września dojeżdżały do szlabanu granicznego, który znajdował się niecały kilometr od naszej wsi.

Jak opowiadali goście spotkania okupacja była ciężka ale niełatwe też były lata powojenne. 87 letni dziś p. Franciszek Zoltek stracił nie tylko swoich bliskich ale również dorobek życia rodziców. Pomimo wielu przeżyć zachował pogodę ducha i doskonałą pamięć dzięki czemu razem z pozostałymi seniorami może do dziś wpajać młodszym pokoleniom dobre wzorce jakimi są ciężka praca i szacunek do chleba.

Wspólnie odśpiewana została rota, inne pieśni patriotyczne oraz obejrzana została wystawa starych zdjęć pt." W starym albumie u mojego dziadka" co przyczyniło się do poznania własnych korzeni i tożsamości historycznej.

Był to wieczór pełen wrażeń dla wszystkich uczestników a seniorzy poczuli, że ich mądrość życiowa i doświadczenie zostały docenione.