KONTAKT

punkt Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury

      w Kamieniu Krajeńskim

punkt ul. Sępoleńska 4

punkt 89-430 Kamień Krajeński

punkt tel./fax (0-52) 3 88 60 68

punkt mgok.kamienkraj@wp.pl

2018.10.31Podsumowanie Konkursów realizowanych w ramach programu NCK "Dom Kultury +Inicjatywy Kulturalne"
poniedziałek, 05 listopada 2018

Sprawozdanie z projektu „Przeszłość dla przyszłości "

realizowanego  przez Grupę Nieformalną Koliber z Dużej Cerkwicy

 

Projekt Przeszłość dla przyszłości zaczęliśmy realizować  21.08.2018 oraz 22.08.2018 . W te dni odbyły się spotkania pod nazwą WIECZÓR WSPOMNIEŃ. Mamy i babcie dzieci opowiadały młodszemu pokoleniu o swoim dzieciństwie.  Wspólnie przygotowaliśmy potrawy które   starszemu pokoleniu przypomniały młodość .Natomiast młodszym pokazaliśmy jakie łakocie można zrobić samemu :leguminę , placki ziemniaczane, domowe ciasteczka, czekoladę , racuchy z jabłkami oraz domowe cukierki ze śmietany . Po wspólnym posiłku  wyszliśmy  na plac przed Świetlicę Wiejską . Wspólnie bawiliśmy się w gry i zabawy pokazując młodszym, jak ciekawie można spędzić czas bez telefonów i komputerów. Bo kto z nas nie pamięta zabaw- ciuciubabka, baba jaga patrzy, berek przyjaciel, wyścigi kapsli czy też grę w dwa ognie.

29.08.2018 odbyło się trzecie spotkanie w ramach naszego projektu. Zaczęliśmy  od robienia bransoletek na   krośnie i na gumce. Każdy z uczestników zrobił sobie bransoletkę z napisem NCK 2018 ,która będzie miłą pamiątką po odbytych zajęciach. Wyruszyliśmy na grę miejską , poznając naszą wieś od nowa. Uczestnicy podzieleni zostali na 3 grupy i każdy wykonywał zadania m.in układaliśmy puzzle o Kościele, rozwiązywaliśmy quiz o  straży,  rysowaliśmy mapę D. Cerkwicy z najciekawszymi miejscami  i wiele innych zadań....

Na czwartym spotkaniu 14.09.2018 uczestnicy zajęć  poznali historię św. Wojciecha. Młodsi mieszkańcy naszej wsi bardzo dobrze poradzili sobie w Quzie ,którego pytania nawiązywały do wcześniej obejrzanego przez nas filmu. Następnie wszyscy razem udaliśmy się  na plac przed Świetlicą oraz na teren przy figurze św .Wojciecha by wspólnie przekopywać ziemie pod przyszłe rabaty.

29.09.2018 odbył się najtrudniejszy  dzień Naszego projektu. Wspólnie przygotowaliśmy kapsułę czasu, do której włożyliśmy niewielkie przedmioty i zakopaliśmy pod figurą św. Wojciecha .Mamy dzieci upiekły smaczne gofry, abyśmy nabrali siły przed kolejnym zadaniem tego dnia. Strażacy przycięli tuje i świerki, które zarastały teren wokół świetlicy, a my sprzątaliśmy gałęzie, porządkowaliśmy teren oraz zrobiliśmy  rabaty z roślinami wieloletnimi. Dzięki wspólnej pracy teren wokół Świetlicy i przy figurze św. Wojciecha stał się ładniejszy.

Ostatnie spotkanie w ramach naszego projektu Przeszłość dla przyszłości odbyło się 6.10.2018 . Ten dzień rozpoczęliśmy od upieczenia kiełbasek oraz poczęstunku w Świetlicy Wiejskiej.  Zaprosiliśmy starsze osoby ,aby podzieliły się z nami  swoimi wspomnieniami związanymi z Dużą Cerkwicą.  Każda z opowiedzianych historii zaciekawiła Nas bardzo, dowiedzieliśmy się wiele ciekawych  faktów .Udało Nam  przygotować na ten dzień w Świetlicy wystawę starych przedmiotów   oraz kilku zdjęć z dawnej D. Cerkwicy. Starsze pokolenie z chęcią opowiedziało młodszym do czego niektóre przedmioty dawniej służyły. Obejrzeliśmy wspólnie  pokaz zdjęć z projektu oraz rabaty roślin zasadzone wcześniej w ramach projektu.

Jedno spotkanie musieliśmy przełożyć z września na październik z powodu wycieczki organizowanej ze Szkoły.

Dzięki udziałowi w tym projekcie młodsze pokolenie przekonało się ,że historia jest bardzo ciekawa , a nasza miejscowość to urokliwe miejsce pełne ciekawych miejsc... Mało kto z dzieci i młodzieży wiedział, że był w Cerkwicy kiedyś zamek, kowal, kawiarnia czy też duża świetlica ze sceną. Dziękujemy Narodowemu Centrum Kultury + Inicjatywą Lokalnym oraz MGOK w Kamieniu Krajeńskim za dofinansowanie Naszego projektu. Dzięki Wam wiemy ,że możemy razem więcej zdziałać.

 
GALERIA FILMÓW
GALERIA ZDJĘĆ
Kamień Krajeński   logo_bip_szare   logo kanal 10 szare

Ta strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Aby dowiedzieć się więcej na temat plików cookies oraz jak je usunąć, zobacz naszą politykę cookies.

Akceptuję pliki cookies na tej stronie.

EU Cookie Directive Module Information