Wojewódzkie Spotkania Obrzędu Ludowego
czwartek, 04 lipca 2013

Relacja z Wojewódzkiego Spotkania Teatrów Obrzędu Ludowego

8 czerwca 2013r. w godz. od 12:00 do 18:30 w Gminnym Ośrodku Kulturyw Gostycynie odbyło się Wojewódzkie Spotkanie Teatrów Obrzędu Ludowego, które zorganizowanie zostało przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Gminny Ośrodek Kultury w Gostycynie i Wojewódzki Ośrodek Kultury i Sztuki „Stara Ochronka” w Bydgoszczy.

Wojewodzkie Spotkania Obrzedu Ludowego w Gostycynie

Realizacja spotkania miała na celu m.in. inspirowanie amatorskich zespołów teatralnych iinnych grup aktywności społecznej działających w środowisku wiejskim do zachowania ikorzystania z dorobku rodzimej kultury ludowej. Przegląd rozpoczął się o godz. 12:00 barwnym korowodem, w którym uczestniczyli przybyli goście, artyści, muzycy, śpiewacy i mieszkańcy Gminy Gostycyn. Po przybyciu do Gminnego Ośrodka Kultury w Gostycynie, Dyrektor GOK - u, pani Barbara Piasecka wraz z Dyrektorem Wojewódzkiego Ośrodka Kultury i Sztuki „Stara Ochronka” w Bydgoszczy, panem Maciejem Puto, wszystkich uczestników, mieszkańców i gości przywitali chlebemi solą, po czym nastąpiło uroczyste otwarcie spotkania. Dalej imprezę poprowadził regionalny mówca pan Wiesław Szołtun.

Do konkursu zgłosiło się 6 zespołów:

1. Teatr Obrzędu Ludowego „Zaboracy” z Brus - „Od Wielkiej Nocy  do Świętojańskiej Nocy”
  2. Folklorystyczny Zepół Kociewski „Rychławiaki” z Rychławy  - „Wspóminki Lólków”
  3. Zespół Folklorystyczny  „Smólnik” z  Kruszyna - „Król Pasterzy”
  4. Folklorystyczny Zespół  Obrzędowy „Lubominianki” z Boniewa - „Babka - Szeptucha”
  5. Zespół „Witkowiacy” z  Witkowa - „Jesienny wieczór na wsi”
  6. Zespół Pieśni i Tańca „Swojacy” z Baruchowa - „Chrzciny”

Jury w składzie:

1. dr hab. Maria Pająkowska - Kensik          - przewodnicząca
  2. Agnieszka Kostrzewa - muzykolog           - członek
  3. Maria Sobczak - etnograf                            - członek

Po obejrzeniu wszystkich spektakli udało się na obrady, natomiast na uczestników i gości czekał ciepły posiłek oraz „stół borowiacki” z tradycyjnymi regionalnymi potrawami. Spotkanie Teatrów miało sobie tylko charakterystyczną, ludową otoczkę. Swoją prelekcją zainteresowała uczestników pani Hanna Łopatyńska, która przedstawiła wykład pt. „Od magii do teatru.O dawnych i współczesnych rekwizytach i strojach obrzędowych”.

Ważnym punktem Spotkania były przeprowadzone przez jury omówienia warsztatowe z instruktorami - twórcami spektakli konkursowych. Jury zwróciło uwagę na dbałość o gwarę i dykcję. Wzbogacanie programu scenicznego poprzez sięganie po nowy repertuar związany zautentycznym przekazywaniem obrzędów ludowych. Udzielono instruktażu dotyczącego prezentowanych tańców ludowych i układów choreograficznych. Jury zwróciło uwagę na dbałość o estetykę strojów ludowych i obrzędowych oraz dostosowanie strojów do danych obrzędów.

Po obejrzeniu pięciu spektakli (jeden z zespołów - „Swojacy” nie dojechał) jury postanowiło przyznać następujące nagrody i pamiątkowe DYPLOMY:

• I NAGRODĘ dla Folklorystycznego Zespołu Obrzędowego „Lubominianki” z Boniewa
  • II NAGRODĘ dla Zespołu Folklorystycznego „Smólnik” ze Smólnika
  • III NAGRODĘ dla Zespołu „Witkowiacy” z Witkowa

NAGRODY SPECJALNE otrzymali:

1. Marianna Dzięgielewska („Lubominianki” z Boniewa)
  2. Jolanta i Wacław Cabanowie („Smólnik” ze Smólnika)

Wyróżniono ponadto:

1. Folklorystyczny Zespół Kociewski „Rychławiaki” z Rychławy,
  2. Teatr Obrzędu Ludowego ”Zaboracy” z Brus

Przyznano również dziesięć równorzędnych nagród aktorskich (nagrody rzeczowe) otrzymały następujące osoby:

1. Agnieszka Warnke („Witkowiacy” z Witkowa)
  2. Bernadeta Senske („Witkowiacy” z Witkowa)
  3. Dominika Miziołek („Smólnik” ze Smólnika)
  4. Longina Wierzbicka („Smólnik” ze Smólnika)
  5. Wiesław Caban („Smólnik” ze Smólnika)
  6. Halina Wiśniewska („Lubominianki” z Boniewa)
  7. Krystyna Kordylewska („Lubominianki” z Boniewa)
  8. Barbara Jóźwicka („Lubominianki” z Boniewa)
  9. Gertruda Woźnicka („Rychławiaki” z Rychławy)
  10. Danuta Miszczyk (”Zaboracy” z Brus)

Szmaragdowy Pegaz, nagroda Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Kultury i Sztukiw Bydgoszczy otrzymał Folklorystyczny Zespół Obrzędowy „Lubominianki” z Boniewa.

Informujemy, że zdobywca I i II NAGRODY - Folklorystyczny Zespół Obrzędu Ludowego „Smólnik” ze Smólnika będzie reprezentował nasze województwo w Międzywojewódzkim Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych 23 czerwca 2013r. w Kaczorach koło Piły. Prezentacjom konkursowym towarzyszyły występy Kapeli „Frantówki” z Bysławia”.

Podczas trwania Spotkań prezentowane były stoiska z regionalną  żywnością Borowiacką, wystawa prac twórców ludowych oraz wiosek tematycznych.